II Festiwal KOLEJ W MINIATURZE,18-19.III. SOSNOWIEC 2017

Legendarne pociągi

Świętowanie istnienia 200 lat kolei już mamy za sobą, jeszcze trochę i tyleż lat minie kolei na ziemiach Polskich, okrągła rocznica 100-lat już za parę lat stuknie samej PKP. Przez ten długi-krótki okres na torach świata, jak i samej Polski pojawiły się niezliczone, przeróżne, przedziwne, pospolite i wyjątkowe, różnych konstrukcji, historii i legend lokomotywy i wagony, a nawet całe pociągi. Towarzyszące realnej kolei miniatury – zabawki, czy modele także mają już swoją historię, etapy rozwoju, niektóre owiała legenda, inne stały się cennymi, kolekcjonerskimi trofeami. Interesującym się koleją ogromną radość sprawia zbieranie informacji na ich temat, poznawanie ich, tworzenie i kolekcjonowanie ich miniatur. Sam zakres zainteresowania, częstokroć zależny od materialnych możliwości jest różny. Są tacy, co interesują się gadżetami i taborem określonego zarządu kolejowego, państwa (u nas zwykle PKP), określonego regionu, linii kolejowej, okresu w historii. Niemało miłośników w Polsce interesuje się taborem PKP z III lub IV epoki (okres po wojnie do lat 80.), wielu preferuje określoną trakcję, np. lokomotywy spalinowe, albo parowozy, niektórzy hołubią Amerykę, koleje DRG albo, np. słynne ekspresy.

Krzysztof Kubicki, członek SMK Katowice, na tytuł uznanego kolekcjonera zasłużył największą znaną kolekcją modeli H0 lokomotyw i wagonów PKP i nie tylko. Na Festiwalu, podobnie jak rok wcześniej, zaprezentował serię najciekawszych pociągów ze świata. Obok miniatury Saxonii – pierwszego parowozu zbudowanego na kontynencie stały miniatury najszybszych, parowych lokomotyw świata w otulinach aerodynamicznych, jak i najpotężniejszych lokomotyw jakie wyprodukowano (co oczywiste z Ameryki). Były też najszybsze pociągi pasażerskie: francuski TGV „Thalys” i niemiecki IC3, legendarna „Liczyrzepa” – elektryczny wagon pasażerski ze Śląskiej Kolei Górskiej, pociąg sanitarny Czerwonego Krzyża, czy największa chluba – z niemałym trudem skompletowany 11-wagonowy skład pociągu rządowego III Rzeszy.
Na tegorocznej edycji Festiwalu Krzysztof zaskoczył zwiedzających jeszcze innymi trofeami – niemałą kolekcją najstarszych, unikatowych lokomotyw i wagoników, wzbogacając nostalgiczną ekspozycję prezentującą przy stanowisku PIKO historię kolejek w Polsce.


fot. Marcin Kapica


fot. Marcin Kapica


fot. Marcin Kapica

fot. Marcin Kapica


Dzieła modelarskie

Uzupełnieniem statycznej ekspozycji były indywidualne prace modelarskie, nierzadko wykonane samodzielnie od podstaw wraz z projektem, modele kartonowe i miniatury w nietypowych skalach.
Wśród nich uwagę przyciąga klimatyczna, rodzajowa diorama Marcina Kapicy przedstawiająca charakterystyczny dla Górnego Śląska szyb kopalniany z ruchomym wyciągiem oraz kolejką górniczą.
Florian Woźniak zademonstrował zaprojektowany i wykonany z kartonu imponującej wielkości most kratownicowy będący scenerią dla kartonowych modeli lokomotyw wydawnictwa Modelik oferowanych
w podziałce 1:25


fot. Marcin Kapica


fot. Marcin Kapica


fot. Marcin Kapica


fot. Marcin Kapica